Tarihçe

Tarihçesi :

Atatürk kitaplığı 1992 yılında “Bornova Belediye Kitaplığı ve Okuma Evi Koruma Derneği” adıyla kurulmuş. Hüseyin Yurtaş (Yazar), Zübeyde Özbey (İşçi), Ali Fırat (Öğretmen), Gülseren Alçı (İşçi), ve Tuncay Benzeden ( Memur) ilk kurucularıdır.

Belhomme Evi :

Fevzi Çakmak caddesinde yer alan yapı 1880 yılında, Daphne Aliberti Evi'ni inşa eden Clark adlı İngiliz mimar tarafından yapıldı. Daha sonraları ise evin son sahibi olacak Héléné Armand'ın büyükbabası tarafından satın alınan eve Belhomme denmesinin nedeni, Bayan Armand'ın annesinin bu aile mensubu olmasıdır. Ev, işlemeli başlıklara sahip sütunlarıyla oldukça görkemli bir görüntüye sahiptir. Bir zamanlar Bornova Adlyesi tarafındanda kullanılan ev, 1998 yılında Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı olarak hizmete girmiş ve 2011 yılında bir kez daha restorasyona alınmış

* 2013 yılında kullanıma tekrar açılmıştır. Kitaplıklar : Cumhuriyetin ilk yılarında Bornova'da eğitime katkıda bulunmak üzere kurulan tek kütüphane de 1924 yılında Dokuz Eylül Okulu'nun içinde açılmıştır. O dönemde kütüphane de sadece 1 cilt dini kitap, 1 cilt edebiyat ve 3 cilt matematik kitabıyla birlikte toplam 102 kitap bulunmaktadır.

** Bornova'da resmi olarak ilk kütüphane kurulma çalışmaları 1965 yılına dayanmaktadır. Bornova Belediye Meclisi tarafından, Belediye Parkı'ndaki Şehir Kulübünün “Çocuk Kütüphanesi” adıyla 8 Ağustos 1965 tarihinde faliyete geçmesini kararlaştırmıştır,

***Kütüphane daha sonra buradan taşınarak Konak Rotary Kulübü tarafından yeniden inşa edilerek, Cumhuriyet 50. yılı kutlamaları çercevesinde de Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir.

**** Kütüphane, Hilal İlkokulu bahçesinde 202 m2 arsa üzerine yapılmış olup, 93 m2'lik bir okuma salonu ve bir müdür odasından ibarettir. Planı iki kat üzerine yapılmış olmakla beraber, ancak bir katı tamamlandıktan sonra 91 adet kitap bağışıyla 15 Kasım 1973 tarihinde Bornova Çocuk Kütüphanesi olarak hizmete girmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 12 Nisan 1978 gün ve 262-0-681 sayılı onayı ile Bornova İlçe Halk Kütüphanesi ismini almıştır.

Bunun yanında İzmir Büyükşehir Belediyesince yapılıp Milli Eğitim Bakanlığı'na Kütüphane olarak kullanılması için devredilen bina da 1986 yılında Mehmet Akif Ersoy adıyla bir kütüphane kurulmüş ve burası da Bornova İlçe Halk Kütüphanesinin bir şubesi olarak hizmet vermiştir.

İlçemizde günümüzde Bornova Belediyesi bağlı Atatürk Kitaplığı ve Naldöken Kitaplığı dışında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Bornova İlçe Halk Kütüphanesi İle Mehmet Akif Ersoy Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi bulunmaktadır.

Ne zaman ATATÜRK kitaplığı adını aldı?

1998 Yılında Bellomme Köşkünün Seniha Kavala tarafından Bornova Belediyesine bağışlanması ile birlikte dönemin belediye başkanı Aysel Bayraktar'ın girişimiyle Belhomme Köşkü restore edilerek kütüphane haline getirildi.

Seniha Kavala, ailesinden kalan mirası hiç düşünmeden Bornova’nın bu mücevher gibi değerli binasını kurtarmak için hibe etti.

1923 İstanbul Üsküdar doğumlu olan rahmetli Seniha Kavala İlkokulu Mal Hatun İlkokulu'nda, ortaöğretimini Paşakapısı Orta Okulu'nda, liseyi Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1943 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden kimya mühendisi olarak mezun oldu... Aynı yıl Yüksek Kimya Mühendisi Sabahattin Kavala ile evlenerek Bornova'ya yerleşen Seniha Kavala...O dönemde ''memleketin kimya mühendisinden çok öğretmene ihtiyacı olduğunu'' düşünerek yaşadığı şehrin eğitimine ışık tutmak amacıyla uzun süre öğretmenlik yaptı...) . Mesleği dışında çalışarak Okul Yapma ve Yaşatma Derneği ile Bornova Kız Meslek lisesi gibi birçok okulun kuruluşunda yer aldı. Kız öğrencilerin okutulması için bir çok kız öğrencinin velisi oldu.Bornova Belediyesi olarak kendisini saygıyla ve şükranla anıyoruz...

Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı 9-10 bin adet Koleksiyonu ile hizmet vermektedir. Atatürk ,Tiyatro, Sinema, Çocuk ,Gençlik, Tarih, Felsefe, Psikoloji, Güzel sanatlar, Hukuk, Din, Şiir, Roman, Öykü, Anlatı, Anı, Röportaj, Deneme, İnceleme, Biyoğrafi ve Ders Kitaplarımızla Okuyucularımıza hizmet vermekteyiz.

 

Çalışma Saatleri

YAZ DÖNEMİ :
Hafta içi : 08:30 / 17:15
 
Cumartesi : 08:30 / 12:30
Pazar günü ve resmi tatil günleri kapalıdır.

KIŞ DÖNEMİ :
Hafta içi : 08:00 / 16:45
Cumartesi : 08:00 / 12:00
Pazar günü ve resmi tatil günleri kapalıdır.

Telefon :999 29 29 / 999 19 19
E-Posta : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Adres : Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı Fevzi Çakmak Cad. No: 32 Bornova / İZMİR
Copyright © 2015

Bornova Belediyesi